سبــــــــــــــزوار دیارســــــــــــــــــــربداران : بدون عنوان

ساخت وبلاگ

موضوعات وب

چکیده : خواجه نظام الملک : ابوعلی حسن توسی از دهقانزادگان بیهق(سبزوار) بود. از آنجا که دانش‌اند... با عنوان : بخوانید :

 

خواجه نظام الملک : ابوعلی حسن توسی از دهقانزادگان بیهق(سبزوار) بود. از آنجا که دانش‌اندوزیش در شهرتوس(طوس) بود توسی خوانده می‌شد. وی در زمان پادشاهی غزنویان چشم به جهان گشود. ابوعلی حسن پسر علی پسر اسحاق طوسی شناخته شده به خواجه نظام‌الملک طوسی (۴۰۸ قمری - ۱۰رمضان ۴۸۵ قمری؛۱۰۱۸ میلادی - ۱۴ اکتبر ۱۰۹۲ میلادی) وزیر نیرومند دو تن از شاهان دوره سلجوقیان درایران بود. وی نیرومندترین وزیر در دودمان سلجوقی بود و سلجوقیان نیز در زمان وی به اوج نیرومندی رسیدند. او بیست و نُه سال به سیاست درونی و بیرونی سلجوقی سو می‌داد.

ابوالفضل بیهقی : ابوالفضل محمد بن حسین بیهقی زاده ۳۷۰ شده در. ۹۹۵ شمسی در روستای حارث آباد بیهق در نزدیکی سبزوار ، وفات یافته د ۴۵۶ ه.ش ۱۰۷۷ درغزنین ، مورخ و نویسنده معروف دربار غزنوی است.شهرت او بیشتر به‌خاطر نگارش کتاب معروف به تاریخ بیهقیاست که مهترین منبع تاریخی در مورد دوران غزنوی است . تاریخ مسعودی را نیز هم او به رشته تحریر در آمرده است

 ابوالحسن علی بن زید ابن محمد بیهقی معروف به «ابن فندق» و «فرید خراسان» حکیم و ادیب مشهور ایران و از ریاضی دانان قرن ششم هجری وی در فقه، اصول، طب، لغت، عروض، حکمت، کلام، تاریخ و سایر علوم رایج زمان تبحر داشت. ولادت او را "یاقوت حموی" به سال ۴۹۹ ه‍.ق در سبزوار نوشته‌است.

عطاملک جوینی : علاء الدین ابوالمظفر عطاملك بن بهاء الدین محمد جوینی، متولد 623 هجري قمري، از مورخان ونویسندگان قرن هفتم هجری قمری صاحب کتاب ” تاریخ جهان گشا " .

ابن یمین : ( 769 ) اميرمحمودبن محمد يمين الدّين طغرايي فريومدي سبزواري، مشهور و متخلص به ابن يمين، ملقب به فخرالدين، از شاعران قطعه سراي معروف قرن هشتم قمري و

ملاحسین واعظ کاشفی: حسین بن علی بیهقی مشهور به ملا حسین واعظ کاشفی ادیب و عالم قرن دهم او، بسال 1212 قمري، در شهر سبزوار متولد شد و پدر و اجدادش، از جمله اعيان، اشراف، ملاكين و تجّار سبزوار بودند. كاشفی سبزواری، واعظ، نویسنده، فقیه ومفسر وبرخوردار از آوازی نیكو بوده است واز خطبای زبردست عصر خویش به شمار می رفته ودر حدیث، كلام ونگارش نثرفارسی، سرآمد دوران خود محسوب می شده است.

محمد تقی شریعتی : روشنفکر مذهبی، فعال سیاسی مذهبی ، پدر دکترعلی شریعتی، پایه گذار کانون نشر حقایق اسلام استاد محمدتقی شریعتی مرینانی در مزینان سبزوار بسال 1286شمسي در خانواده ای روحانی درمزینان سبزوار زاده شد. پدرش شیخ محمود و پدربزرگش آخوند ملا قربانعلی از روحانیان اسلامی آن ناحیه بودند. آخوند ملاقربانعلی از شاگردان حاج ملا هادی سبزواری محسوب می‌شود. مقدمات صرف و نحو عربی را در نزد پدر آموخت و در ۱۵ سالگی به مشهد کوچید تا در حوزه علمیه به تحصیل بپردازد. پس از چند سال و در حدود سال ۱۳۲۰در کنار تحصیل به تدریس در مدارس و دانش‌سرای مشهد پرداخت. در همین زمان فعالیت تبلیغی خود بر علیه حزب توده و باورهای احمدکسروی را آغاز کرد. در سال‌های ۱۳۳۶ و ۱۳۵۲ به سبب فعالیت بر علیه حکومت پهلوی مدتی زندانی شد. وی در۳۱ فروردین ۱۳۶۶درگذشت و در مشهد به خاک سپرده شد.از فرزندان ايشان مي توان دكترعلی شریعتی را نام برد. وی پایه‌گذار کانون نشر حقایق اسلام است. محمدتقی شریعتی از افرادی بود که با رویکرد نوگرایانه به دین، فعالیت خود را آغاز نمود و تاثیرات زیادی در این زمینه برجای گذاشت.

دکترعلی شریعتی : نویسنده،جامعه شناس ، تاریخ شناس و پژوهشگر دینی اهل ایران است. وی در دوم آذرماه سال ۱۳۱۲ در مزینان متولد شد. شریعتی در سال ۱۳۳۷ برای ادامه تحصیل در رشته دکترای جامعه شناسی به فرانسه رفت. شریعتی در سال ۱۳۴۳ به ایران بازگشت و ابتدا به***عنوان دبیر دبیرستان و سپس بهعنوان استادیار دانشگاه مشهد شروع به فعالیت کرد. دکتر شریعتی در سال ۱۳۴۸ به حسینیه ارشاد در تهران دعوت شد و از آن زمان با سلسله سخنرانیهای معروف خود به مبارزه ضد حکومت شاه پرداخت. از دکتر شریعتی دهها جلد کتاب و مقاله تحقیقی و متون سخنرانی برجای مانده است. علی شریعتی روز ۲۹ خرداد سال ۱۳۵۶ درگذشت. آرامگاه وی در سوریه است. وی در نزد هواداران به معلم شهید دکتر شریعتی معروف است. شریعتی،محمد رضا حکیمی را به عنوان وصی خود جهت هرگونه دخل و تصرف در آثارش انتخاب می‌نماید .

آيت الله العظمي سيد الاعلي موسوي سبزواری : فقيه ومفسروقرآن پژوه بزرگ جهان تشيع وازمفاخر علمي وبرجسته اسلام دردوره معاصر . ایشان فرزند آیت اللّه سید علیرضا افقهی سبزواری، در روز عید سعید غدیر خم ـ سال 1329ق، مطابق با 1288 ش، در شهر سبزوار دیده به جهان گشود. وی سرانجام پس از یک زندگی گهربار، به دنبال یک بیماری گوارشی، روز دوشنبه 27 ماه صفر 1414ق (25 مرداد ماه 1372ش)، در شهر نجف اشرف به دیدار یار شتافت. بعد از رحلت، به علت سخت گیری های رژیم بعثی صدام، مراسم دفن ایشان، تنها با حضور پنج نفر از نزدیکان، در مسجدی که نماز خوانده و درس می گفتند، به صورت غریبانه ای برگزار گشته و همان جا دفن گردیدند.

...
نویسنده : سید هاشم حسینی بازدید : 82 تاريخ : دوشنبه 30 بهمن 1391 ساعت: 14:08